Проблема: в арт підрозділах ЗСУ є багато колісної техніки. В основному це колісні РСЗВ і САУ, тягачі для гаубиць, тягачі для доставки боєприпасів, паливозаправщики.
При поточній інтенсивності стрільб та відстані, яку долає техніка щоденно, колеса швидше вичерпують свій ресурс, до того додаємо пробиття коліс та псування шин від обстрілів.
Зараз шиномонтаж відбувається тільки на стаціонарній станції шиномонтажу. Тобто, це час на буксировку техніки з пробитими колесами, демонтаж коліс, очікування доставки нового колеса до станції. Весь цей час боєприпасник або тягач не працює за призначенням.
Рішення: до існуючих ремонтних вантажівок створити майстерню-шиномонтаж на причепі. Вона матиме необхідне обладнання для виконання всіх ремонтних операцій на місці: кран-балка, шиномонтажний стенд, стенд для балансування коліс, станки для виготовлення деталей, пускозарядний прилад, сварка, компресор і тд.
Крім того, мобільний шиномонтаж оснащується автономною системою опалення і вентиляції, дизельним генератором для роботи всього обладнання.
Ціль збору: причеп, морський контейнер, обладнання та роботи по монтажу - все у двох екземплярах. Бюджет 2,6 млн грн - на 2 шиномонтажні комплекси.
Дивізіони, для яких ми робимо цей проект, працюють з західною зброєю, яка наразі є самою ефективною. Шиномонтаж значно прискорить роботи критично важливої артилерії, яка виснажує ворога.
Збір на а генератори, зарядні станції та засоби зв'язку для 43-ї Окремої Артилерійської бригади імені гетьмана Тараса Трясила
Цукорки - детектори дронів, що сповіщають артилеристів про наближення і дають для мір безпеки. Збираємо на Цукорки для всіх наших підопічних на всіх напрямках.
Дерев'яні макети гаубиць М777, виконані в масштабі 1:1 з високою деталізацією. Вводять ворожу розвідку в оману, витягують на себе дрони та боєприпаси окупантів. Найкращий пасивний захист.